Cafetería Covadonga #146

Ewan Caleb

5e finiszudowodnił dziś, że nie przyjechał do Hiszpanii tylko po to, by wyrzucić z wyścigu Rekina z Messyny. Młody Australijczyk w swym pierwszym starcie w Wielkim Tourze szybko zaliczył etapowy skalp. Na biegnącym lekko pod górę finiszu 5. etapu wyraźnie pokonał Johna Degenkolba, który kolejny już raz „zmarnował” znakomite rozprowadzenie swoich kolegów z zespołu. Trzeci na mecie, Peter Sagan dzisiaj nie nawiązał nawet walki z pierwszą parą, a Bouhanniego w ogóle zabrakło na czele peletonu.

wyniki

Tym razem sędziowie skrupulatniej niż wczoraj wymierzali odstępy między finiszującymi i pojawiły się różnice czasowe (wczoraj też były, ale z końcowego protokołu wyparowały). W ten sposób paru konkurentów z generalnej klasyfikacji skasowało „premię za czujność” w postaci 6 sekund. Wśród nich był Chris Froome, nasz Rafał Majka i Tom Dumoulin, któremu ta drobna różnica zapewniła czerwoną koszulkę lidera wyścigu. Wyprzedza dotychczasowego lidera, Estebana Chavesa o sekundę.

Froome wygląda świeżo, jest zawsze z przodu, ale nie szafuje niepotrzebnie siłami. Ekipa Sky jedzie bardzo uważnie i dba, by zawsze był tam, gdzie trzeba. Przeciwnicy, którzy liczyli na powtórkę z 2012 roku, mogą się zawieść. Imponuje również Rafał Majka, który na takich etapach zwykle nie walczył o sekundy. Jego animusz napawa nas optymizmem. Obyśmy tę opinię mogli też powtórzyć jutro.

6 sierradecazorlaSzósty etap kończy się podjazdem pod Sierra de Cazorla. To tylko premia 3.kategorii, ale nie będzie „zmiłuj”. Znów ciekawa końcówka według schematu: trudniej – łatwiej – trudniej. Oczywistym faworytem jest Valverde. Przekonamy się, czy „katiuszowcy” znajdą na niego receptę. Prawdopodobny jest kolejny atak na koszulkę lidera w wykonaniu Nico Roche’a, ale większym zmartwieniem Dumoulina będzie chyba Chavez. A może tym razem dopisze refleks Danowi Martinowi?

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Quo vadis, Squalo?

Vincenzo Nibali uaktywnił ostatnio swą obecność na facebooku. Jego świeże wpisy zdają się sugerować, że Rekin rozpoczyna grę na przedterminowe rozwiązanie kontraktu z kazachską ekipą.

tinkov nibali 2Niewykluczone, że jego agent dał mu „cynk” o potencjalnych pracodawcach chętnych do przejęcia tego kontraktu. Logicznym byłby taki ruch ze strony teamu Katusha, który z pary hiszpańskich weteranów wiele już nie wyciśnie, a z Zakarina od razu Froome’a nie zrobią. Wiadomo, że z Moreno nie przedłużą kontraktu, wypadł Paolini, więc „rezerwy budżetowe” są.

Ale na Wielkiej Pętli widzieliśmy też Sycylijczyka w serdecznych objęciach z Olegiem Tinkovem. Nibali woli w przyszłym roku jechać Giro i szykować formę na Rio de Janeiro. Contador ma dosyć wizji Tinkova i w ostatnim roku kariery chce wygrać Tour – ten układ gwarantowałby bezkonfliktowe współistnienie dwóch wielkich gwiazd w ekipie rosyjskiego bankowca. Niech jeszcze dadzą Majce wygrać Vueltę i możemy klepnąć ten deal.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Cannondale tonie?

hesjedalDopiero co mieliśmy newsa o rozstaniu Daniela Martina z teamem Jonathana Vaughtersa, a teraz nadeszła informacja, że Ryder Hesjedal zakończy ośmioletni związek z tą ekipą, bowiem podpisał na przyszły sezon kontrakt z Trek Factory. Jak jeździ Andrew Talansky, widać na Vuelcie.

Wszystko to kiepsko rokuje teamowi, który i tak nie cierpi na nadmiar sukcesów i klasowych kolarzy, mogących podjąć wyzwanie walki o laury w najważniejszych imprezach.

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Bardziej niż Sierra de Cazorla kojarzyłem Santi Cazorlę. Może to się zmieni już jutro?

boss