Bosskie komentarze przy kawie #113

 

Nibali powtarza schemat?

nibalicampionSłaba wiosna, przeciętny Delfinat, mistrzostwo Włoch i zwycięstwo w Tour de France – tak przedstawiała się ubiegłoroczna droga Vincenzo Nibalego do największego dotychczas sukcesu w karierze. W obecnym sezonie Rekin z Messyny odhaczył już trzy pierwsze pozycje z tej listy. Pora na ostatnią, najważniejszą. Gdyby mistrzowi Włoch (i laureatowi Reflektor Bossa Award) udało się wygrać Wielką Pętlę w tym roku, byłby to (jeśli rywale znów nie wylądują w szpitalu) sukces jeszcze większy.

bazylika de supergaNa pięknej trasie wiodącej z Mediolanu do Bazyliki de Superga w Turynie, obrońca tytułu zaprezentował się znakomicie. Po „praniu wstępnym” wykonanym przez jego drużynę (wyróżnili się zwłaszcza Agnoli i Cataldo) została kilkunastoosobowa grupa i Lo Squalo przystąpił do pracy. Na zjeździe oderwał się od czołówki. Zdołali do niego dojechać tylko Diego Ulissi i Francesco Reda. Ten ostatni stanowił tu raczej niespodziankę, ale trzymał się dzielnie i prawie do końca nie pozwolił się zgubić. Na finałowym podjeździe odpadał i dołączał z powrotem. Nie wytrzymał ostatniego z kilku ataków Nibalego,  kończąc na drugim miejscu, przed Ulissim. Na kolejnych miejscach przyjechali Gianfranco Zilioli,  „nasz” niezniszczalny Davide Rebellin i Domenico Pozzovivo.

wyniki

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Mistrzowie walki z czasem

Pula jest tu zwykle ograniczona. Obracamy się z reguły w kręgu tych samych nazwisk. O niespodzianki czy sensacje trudniej niż w wyścigu ze startu wspólnego. Co nie znaczy, że ich nie ma. Choćby nasz Marcin Białobłocki – to więcej niż niespodzianka. Również zwycięstwo Keldermana w Holandii, a bardziej – porażkę Toma Dumoulina można by uznać za małą sensację. Zawodnik Giant-Alpecin był jednak wyraźnie przemęczony po wyścigu w Szwajcarii i ukończył zawody poza podium.

van den broeckW Belgii wygrał Jurgen Van den Broeck, co świadczy nie tyle o jego klasie (do czołówki czasowców nigdy się nie zaliczał), a o miernej kondycji belgijskiej czołówki GC contenders. W kraju tym pielęgnuje się szczytne tradycje rywalizacji w klasykach, a potencjalnych zwycięzców wielkich wieloetapowych imprez od czasów Merckxa jakoś nie potrafili się dorobić. Świeżo upieczony mistrz Belgii najwyraźniej pragnął coś udowodnić szefom swojej ekipy, Lotto Soudal. Ci bowiem nie widzą go w składzie na Tour de France i dali mu do zrozumienia, że na następny sezon powinien sobie poszukać nowego pracodawcy.

Trudno byłoby o sensację w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Tony Martin i Alex Dowsett musieliby startować na „góralach”, by dać jakieś szanse konkurentom. Na przeciwnym biegunie znalazła się Portugalia. Tam stoczono najbardziej zaciętą walkę o tytuł. Nelson Oliveira o 4 sekundy pokonał Tiago Machado.

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Czterech Polaków

Michałowie Kwiatkowski i Gołaś w składzie Etixx na Wielką Pętlę. W kanarkowym stroju Tinkoff-Saxo ujrzymy Rafała Majkę, a w składzie Bora-Argon znajdzie się Bartek Huzarski.

Nasze nadzieje w tym roku sprowadzają się przede wszystkim do rywalizacji na pojedynczych etapach. Czasy walki o zwycięstwo w Tour de France jeszcze nie nadeszły. Nie zdradzimy jednak wielkiej tajemnicy, pisząc, że ekipa Patricka Lefevere bardzo mocno nastawia się na przechwycenie maillot jaune w pierwszym tygodniu imprezy.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Dyskryminacja

fot 1Nasze panie stoczyły pasjonującą walkę o tytuł Mistrzyni Polski. Wygrała Małgorzata Jasińska, informacje o wyścigu prezentujemy w innym miejscu. Na starcie stanęła czołówka krajowa i niemała wcale grupka naszych zawodniczek odnoszących w barwach zagranicznych teamów sukcesy w markowych zawodach organizowanych przez UCI. Mamy jednak wciąż wrażenie, że nasze wspaniałe dziewczyny bardziej cenione są za granicą niż we własnym kraju.

Polskie stacje telewizyjne wciąż traktują kolarstwo szosowe kobiet jak powietrze. Jeśli czasem zdarzy się jakaś transmisja z wyścigu pań, to jest to kolarstwo górskie. Wiadomo, Maja Włoszczowska, igrzyska, medale, tytuły…

Uważajcie, Panowie Decydenci Telewizyjni. Pewnego dnia przegapicie moment, w którym reprezentantka Polski w kolarstwie szosowym zdobywa tytuł Mistrza Świata.

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Argument

porte richieRobert Millar poświęca najnowszy wpis na swoim blogu propozycji zestawienia składu Sky Teamu na Tour de France. O szczegółach można przeczytać tutaj.

Nie wiemy, czy szefowie brytyjskiej ekipy wezmą sobie jego rady do serca. Nam najbardziej spodobał się koronny argument przemawiający za udziałem w wyścigu Richiego Porte’a. Wskutek niemożności zakwaterowania we Froomobilu, powstał problem, który można rozwiązać tylko dzięki obecności Tasmańczyka. Ktoś musi przecież zamieszkać z Chrisem w jednym pokoju.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Znowu pada. I dobrze. Niech się wypada do oporu. Od 4 lipca ma być sucho. Zrozumiano, tam na górze?

boss