Riders on the Storm

 

Ale odjazd! Wszyscy byli zachwyceni. Nie, nie wszyscy. Niektórzy przecież klęli w żywy kamień. Nawet sporo ich było. Dwustu wystartowało, tylko trzydziestu dziewięciu dojechało do mety. I nie wyglądali na szczęśliwych. Poza niewysokim brodaczem, który wygrał i którego szczęście zdawało się rozsadzać.

Bywało już tak w przeszłości. W 1985 roku Ronde van Vlaanderen ukończyło 24 śmiałków ze192 startujących. W 1973 roku Paris – Roubaix ukończyło 35 – to wtedy Jørgen Leth powinien kręcić Niedzielę w piekle. Oczywiście, zrealizował film później. Pokażemy go w przyszłym tygodniu w Filmotece Arcydzieł – nie on jest dziś tematem numer jeden, choć obracamy się w podobnych klimatach.

Piekielny piątek? Feralny? Tak, choć pokazujemy właśnie, że nie aż taki znowu wyjątkowy.

W połowie kwietnia 1980 roku niespodziewanie spadła temperatura, a potem spadł śnieg. A wszystko podczas Liege – Bastogne – Liege. Do mety dojechało 21 kolarzy. To chyba niechlubny rekord, na tym poziomie zawodów. Opiszemy… gdy przyjdzie czas na Staruszkę. Teraz trzymajmy się Flandrii.

O wyścigu Gent – Wevelgem pisaliśmy, że łatwy. W porównaniu z monumentami, czy choćby sąsiednim w kalendarzu E3 Harelbeke. Bo tak zwykle jest, gdy pogoda się nie zbiesi. Ale w piątek właśnie się wściekła. Deszcz i chłód to w sumie niewielkie zmartwienie w porównaniu z porywami wiatru, a momentami wichury.

kraksa GW2015Wyświechtane i niezbyt eleganckie określenie: trup ścielił się gęsto, oddaje atmosferę wyścigu. Kolarze przewracali się w grupowych kraksach, więc jechanie w grupie było ryzykowne, jak to na brukach. Ale w przypadku pojedynczych kolarzy ryzyko jeszcze wzrastało. Wiatr zdmuchiwał ich na pobocza, do rowów irygacyjnych czy nawet małych kanałów. Niedawno obiegający sieć widoczek Vivianiego ganiającego po polu za niesfornym kołem, był w porównaniu z tymi dantejskimi scenami pocztówką z wczasów all inclusive.

Pokazywaliśmy już zdjęcia przedziwnych ewolucji Gerainta Thomasa. Wyglądało, jakby jego rower zapragnął zrobić karierę na rodeo i ćwiczył wysadzanie jeźdźca z siodła. Wpatrywaliśmy się uważnie w ekran, będąc przeświadczeni, że za chwilę zza kadru wyłoni się jakaś niesiona porywem tornada krowa.  Jak na Twisterze.

wiatr3Co tu dużo gadać. To było na swój sposób piękne. Groźne, romantyczne, emocjonujące. Jak w kinie. Odlotowe. Unosiliśmy się razem z fotelami, porwani pasjonującym spektaklem. Do tego darmowym, bo w ramach abonamentu, bez pejperwju.

Człowiek przeciwko pierwotnym, nieokiełznanym siłom przyrody. Zmuszony do walki o przetrwanie. I do sikania pod wiatr. Człowiek przeciwko drugiemu człowiekowi, który mu ucieka. Albo nie pozwala uciec. Siedzi na kole i pilnuje, jak pies ogrodnika. Sam nie zeżre, a drugiemu nie da. Człowiek przeciwko technice. Walczący z narowistym rowerem,  nie dość odpornymi oponami, blokującymi się mechanizmami. Epicka walka. Chowają się różne Thory i Gry o tron.

bodnar ddvChcielibyśmy takie kolarstwo oglądać? Jak najczęściej. Takiego kolarstwa chcemy. Ekstremalnego. Nie trzeba nam żadnych reform, zmian, Bakali, homogenizacji, Velonu, Tinkova, grzebania w kalendarzu. Dajcie nam tylko ekstremalną pogodę. Ona załatwia temat widowiskowości, przyciągnie przed telewizory tłumy. Wszyscy będą w siódmym niebie. Jak my w piątek.

Wszyscy? Oprócz kolarzy. Nie lubią takiej pogody. Nie lubią być zrzucani do rowów, łamać sobie żeber i obojczyków, rozbijać kolan czy nosów o krawężniki, zdzierać skóry na asfalcie.

Nie lubią także burzy piaskowych, 40-stopniowych upałów, temperatur bliskich zera, ośnieżonych szos. Nie chcą w takich warunkach jechać. I co z nimi zrobić? Kolarz też człowiek. Wysłuchać trzeba.

Klasyczny przypadek konfliktu interesów. Nie do rozwiązania. Da się może jakoś przyklepać, prowizorycznie załatwić – do następnego razu. Ale salomonowego wyroku, który w pełni zadowoli wszystkich: kolarzy, widzów, sponsorów, organizatorów – nie ma i nie będzie. Przynajmniej, dopóki nie stworzymy awatarów.

Krzysztof Suchomski