Reflektor Bossa Awards 2014 (2)

 

Kolej na statuetkę dla laureata w kategorii  Race of the Year. Kiedy jej się przyglądam, przypominam sobie tamten kwietniowy dzień – pełen mocnych wrażeń i zaskakujących zwrotów akcji. Kolarska elita, śmietanka znamienitych specjalistów od wyścigów klasycznych zaprezentowała nam wszystko, co najlepsze może zaoferować widzom Piekło Północy. Odjazd grupy Boonena i Thomasa, gdy już mogło się wydawać, że wyścig znów należy do Tommeke; brawurowe szarże i kontrszarże Sagana,  Vanmarcke i Cancellary, taktyczne zagrywki faworytów i niespodziewana postawa Wigginsa; nagłe ucieczki i zawzięte pogonie.

I fantastyczna akcja, którą Niki Terpstra znokautował rywali 6 km przed metą. Jechał, jakby urosły mu skrzydła. Na długo przed welodromem uśmiechał się jak chłopiec, któremu kupili Playstation i właśnie biegnie do domu, by je pierwszy raz uruchomić. I tak go zapamiętam, jako Uśmiechniętego Zwycięzcę.

Ktoś szczególnie wybredny mógłby pomarudzić, że znów błota nie było, no ale taka widać nowa świecka tradycja tego regionu – jak pada, to w lipcu. A kto nie pamięta szczegółów uhonorowanego wydarzenia, może je sobie odświeżyć, oglądając zamieszczone video.

Ci wspaniali mężczyźni na swych fruwających po brukach i poboczach wierzchowcach. Każdy z obejrzanych kilometrów tej walki, każda minuta transmisji warta jest uwiecznienia w historii kolarstwa. Tym bardziej warta statuetki RBA, którą doręczę z pełną świadomością – w tym zestawieniu, to mnie spotyka tu większy zaszczyt.

IMG_0204a

Bruki rządziły w tej kategorii, bowiem nominowane były również Ronde van Vlaanderen i Omloop Het Nieuwsblad. Nagroda zostanie przesłana do organizatora wyścigu Paris – Roubaix, firmy Amaury Sport Organisation. Zostańcie w pobliżu. Ciąg dalszy niewątpliwie nastąpi.

Krzysztof Suchomski

2014 Team of the Year
2014 Young Cyclist of the Year
2014 Man of the Year
2014 Cyclist of the Year